Halı temizliği nasıl yapılır?

Halılar düzenli olarak elektrik süpürgesiyle süpürülmelidir, fakat buna rağmen zaman içinde toz, kir, mite, küf birikebileceğinden belirli aralıklarla daha derin temizlik yapılmalıdır.

Halı temizliğinin birçok yolu bulunmaktadır. Profesyonel olarak halı temizleyen firmalar olduğu gibi, halı yıkama özelliğine sahip elektrikli süpürgeler ya da direkt halı yıkama makineleri birer alternatif olabilir. Fakat bu yöntemlerde kullanılan toksik içerikli deterjanlar, temizlik işleminin hijyenik bir ortamda yapılmaması, halıda kalabilecek veya ev ortamına yayılabilecek kimyasal kalıntılar gibi tehlikeler mevcuttur. Oysa halı temizliği bu tehlikeleri göze almayı gerektirecek ya da ev hijyenini ve sağlığını riske atacak kadar zor bir iş değil, aksine sağlıklı malzemelerle yapılabilecek çok kolay bir iştir!

Ev temizliğinde en çok kullanılan malzemelerden biri olan karbonat, halı temizliğinde de başarılı bir şekilde kullanılır. Mite ve bakterileri yok eden, kokuları öldüren karbonat, nemi ve yağı çeken mısır nişastası ile birleştiğinde harika bir halı temizleyicisine dönüşür. Bu karışım halının her yerine serpildikten sonra yaklaşık yarım saat beklenip ardından elektrikli süpürge ile süpürüldüğünde halılar tertemiz olacaktır.
Halıda bir leke oluştuğunda ise hemen müdahale etmenin önemi büyüktür. Lekeye dökülen soda, lekenin yüzeye çıkmasını sağlayacaktır, böylece leke yerleşmeden temizlenebilir. Karbonat da lekenin üzerine dökülüp hafifçe ıslatılarak leke çıkarıcı olarak kullanılabilir. Yine ev temizliğinde sık kullanılan bir malzeme olan sirke de halıdaki lekeleri çıkarmak için kullanılabilir.

Fakat sirke, karbonat veya sodanın lekeyi çıkarmaya yetmediği durumlarda, halıda leke bırakmayacağından emin olunduğunda kullanılmalıdır. Halının görünmeyen bir köşesinde sirke denenerek leke bırakıp bırakmadığı görülebilir.

Leke bırakmaması için damıtılmış beyaz sirke kullanılarak da bir halı temizleyici yapılabilir. Bir birim damıtılmış beyaz sirke

buy-levitra-usa.com

, bir birim suyla karıştırılarak halıya sprey şeklinde sıkılır. Birkaç dakika nüfuz etmesi beklendikten sonra durulanır.
Doğal temizlik yöntemlerine henüz alışamamış ya da güvenemiyor iseniz arap sabunu kullanmak da halılarınızı sağlıklı bir şekilde temizlemenizi sağlayacaktır.

top
Call Now ButtonHEMEN ARAYIN